Ambasciata d'Italia - Pristina

Lajme dhe Komunikata Shtypi

Ambasadori Orlando takohet me Kryetarin e Komunës së Prishtinës
Ambasadori Orlando takohet me Kryetarin e Komunës së Prishtinës24/01/2020

Sot, në Komunën e Prishtinës, Ambasadori Nicola Orlando u prit nga Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. Kryetari i Komunës i uroi mirëseardhjen Ambasadorit dhe e informoi për prioritetet, sfidat, rezultatet dhe mundësitë e bashkëpunimit në projekte me interes të p&eu...

Lexo të plotë
Ambasadori Nicola Orlando takoi Kryetarin e Vetëvendosjes Albin Kurti
Ambasadori Nicola Orlando takoi Kryetarin e Vetëvendosjes Albin Kurti23/01/2020

Ambasadori, Nicola Orlando takoi sot Kryetarin e Vetëvendosjes dhe Kryeministrin e mandatuar të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. Gjatë takimit, Kurti uroi Ambasadorin Orlando për detyrën e re, si dhe e njoftoi për situatën aktuale politike dhe përpjekjet pë...

Lexo të plotë
L’Ambasciatore Orlando è stato oggi ricevuto dal primo Ministro in carica Haradinaj
L’Ambasciatore Orlando è stato oggi ricevuto dal primo Ministro in carica Haradinaj21/01/2020

L’Ambasciatore Nicola Orlando è stato oggi ricevuto dal Primo Ministro in carica della Repubblica del Kosovo, Ramush Haradinaj. Il Primo Ministro si è congratulato con l'Ambasciatore Orlando per il nuovo incarico ed ha espresso apprezzamento per il sostegno dell'Italia nelle più importanti fasi de...

Lexo të plotë
Ambasadori Orlando takoi Ministrin e Jashtëm në detyrë Pacolli
Ambasadori Orlando takoi Ministrin e Jashtëm në detyrë Pacolli21/01/2020

Ambasadori, Nicola Orlando pati sot një takim njohës me Zëvendëskryeministrin e Parë dhe Ministrin e Jashtëm në detyrë të Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli. Gjatë takimit u konfirmuan marrëdhëniet e shkëlqyera midis Italisë dhe Koso...

Lexo të plotë
Assegnazione premi nazionali per la traduzione 202020/01/2020

Il Ministero per i Beni e le Attivita' Culturali e per il Turismo ha deciso di assegnare otto Premi Nazionali per la Traduzione per l'annualita' 2020, suddivisi in Maggiori e Speciali, da conferire come riconoscimento per elevati apporti culturali nell'ambito dell'attivita' di traduzione e dell'editoria, sia in lingua italiana che in lingua straniera. Le modalit&a...

Lexo të plotë
Ambasadori Nicola Orlando takoi Kryetarin e Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca
Ambasadori Nicola Orlando takoi Kryetarin e Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca17/01/2020

Sot, Ambasadori Nicola Orlando u takua me Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca. Në një takim miqësor njohës, Ambasadori uroi Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca për zgjedhjen e tij. Gjatë takimit u konfirmua bashkëpunimi i shkëlqyesh&eum...

Lexo të plotë