Ambasciata d'Italia - Pristina

«Ballkan, procesi i integrimit duhet të përshpejtohet» Ministri i Jashtëm Tajani: Jo vetëm siguri, së shpejti një forum biznesi në Kosovë

Lajme dhe komunikata për media

Ministri i Jashtëm Tajani: duhet të përshpejtohet procesi i integrimit të Ballkanit në BE
Ministri i Jashtëm Tajani: duhet të përshpejtohet procesi i integrimit të Ballkanit në BE28/11/2022

«Ballkani nuk duhet të bëhet Libia e re. Është shumë afër nesh, përshkohet nga flukse të rëndësishme migratore, si dhe është objekt interesi dhe ndikimi nga fuqitë joaleate. Ne duhet ta mbikëqyrim situatën për të fuqizur demokracin&e...

Lexo të plotë
25 novembre: Giornata Internazionale per l’Eliminazione della Violenza contro le Donne
25 novembre: Giornata Internazionale per l’Eliminazione della Violenza contro le Donne25/11/2022

In occasione della Giornata internazionale per l’eliminazione della violenza contro le donne, la Farnesina e la sua rete estera aderiscono alla campagna di sensibilizzazione “UNITE! Activism to End Violence against Women & Girls Orange the World: End Violence against Women Now!”, promossa da UN Wom...

Lexo të plotë
Misioni në Kosovë i Ministrit të Punëve të Jashtme, Antonio Tajani dhe atij të Mbrojtjes Guido Crosetto
Misioni në Kosovë i Ministrit të Punëve të Jashtme, Antonio Tajani dhe atij të Mbrojtjes Guido Crosetto22/11/2022

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar Antonio Tajani dhe Ministri i Mbrojtjes Guido Crosetto vizituan Beogradin dhe Prishtinën, për takime me Presidentët dhe kryeministrat e Serbisë dhe Kosovës, si dhe me homologë...

Lexo të plotë
Recetat e dialogut. Në Kosovë mbahet Java e kuzhinës italiane në botë
Recetat e dialogut. Në Kosovë mbahet "Java e kuzhinës italiane në botë"11/11/2022

Ushqimi është pasion, traditë, inovacion, por gjithashtu – dhe mbi të gjitha – është kulturë. Prandaj, mund të bëhet një mjet i fuqishëm i dialogut. Pikërisht për këtë, është Ambasada e Italisë në Kosovë që p&eum...

Lexo të plotë
Ministri Tajani telefonon kryeministrin Kurti dhe Presidentin Vuçiq: “Thirrje për moderim, Italia e angazhuar në Ballkan”06/11/2022

Zëvëndës Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Antonio Tajani, ka zhvilluar biseda telefonike me Kryeministrin e kosovar, Albin Kurti dhe Presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, për t’u bërë thirrje për qetësi dhe përmbajtje. Ka qenë vetë Tajani që ka shkruar në një postim...

Lexo të plotë
Kurse të italishtes në Qendrën e Gjuhëve në Universitetin Hasan Prishtina, regjistrimi i hapur
Kurse të italishtes në Qendrën e Gjuhëve në Universitetin "Hasan Prishtina", regjistrimi i hapur04/11/2022

Ka ende vende të lira në kurset e italishtes në Qendrën e Gjuhëve të Universitetit “Hasan Prishtina”, të cilat janë të hapura edhe për personat jashtë universitetit. Kurset, nga 2 orë në javë, mbahen në oraret e mëposhtme: niveli A0, ...

Lexo të plotë
Capossela: “Unë, Italia dhe bota shpirtërore përtej Adriatikut”. Koncert në Pejë, më 8 nëntor
Capossela: “Unë, Italia dhe bota shpirtërore përtej Adriatikut”. Koncert në Pejë, më 8 nëntor29/10/2022

Një shfaqje që gërmon në të kaluarën, shoshit të tashmen dhe shikon nga e ardhmja. Në Pejë, në ditën e mbylljes së “Peja Jazz Festival” performon kantautori multi-instrumentist (dhe shkrimtari) Vinicio Capossela, të martën, më 8 nëntor,&nb...

Lexo të plotë
The drug situation in Kosovo and its repercussion on national security. Forum at the Embassy
The drug situation in Kosovo and its repercussion on national security. Forum at the Embassy17/10/2022

The Global Initiative against Transnational Organized Crime (GI-TOC) together with Italian Embassy to Kosovo is organizing a briefing titled “The drug situation in Kosovo and its repercussion on national security”. Kosovo, which neighbours four countries in the Western Balkans, is crisscrossed by traffickin...

Lexo të plotë
Ambasada e Italisë në Prishtinë: shpallje konkursi për rekrutimin e një nëpunësi me kontratë për pozitën asistent administrativ17/10/2022

Ambasada e Italisë në Prishtinë shpall konkurs për rekrutimin e një nëpunësi me kontratë, me kohë të pacaktuar, për pozitën asistent administrativ. Aplikimet duhet të dorëzohen deri më 07 shtator 2022, duke përdorur formulanin përkatës të aplikimit. Të gjitha detajet e konk...

Lexo të plotë
Gjuha italiane në Kosovë: një javë kushtuar letërsisë, lojërave, muzikës dhe filmave
Gjuha italiane në Kosovë: një javë kushtuar letërsisë, lojërave, muzikës dhe filmave16/10/2022

Nga data 17 deri më 23 tetor do të festohet edicioni XXII i “Javës së gjuhës italiane në botë” me temën “Italishtja dhe të rinjtë. Qysh, m’fal? Nuk t’followi”. Nisma ka lindur në vitin 2001 në bashkëpunim me Akademinë...

Lexo të plotë
Kosovë: vizita e Ministrit të Mbrojtjes Guerini. Komanda e misionit të KFOR-it i kalon Italisë
Kosovë: vizita e Ministrit të Mbrojtjes Guerini. Komanda e misionit të KFOR-it i kalon Italisë10/10/2022

Ministri i Mbrojtjes, Lorenzo Guerini ka vizituar sot kontingjentin italian në Kosovë, me rastin e marrjes së komandës së misionit KFOR-it nga Italia, mision i pranishëm në Kosovë që nga viti 1999, që ka për qëllim promovimin e sigurisë dhe stabilitetit. ...

Lexo të plotë
Itali-Kosovë, sfida e informimit. Marrëveshje mes agjencive Ansa dhe KosovaPress
Itali-Kosovë, sfida e informimit. Marrëveshje mes agjencive Ansa dhe KosovaPress22/09/2022

Agjencia e lajmeve KosovaPress dhe agjencia italiane e lajmeve ANSA kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për shkëmbim lajmesh ku ne fokus do të jetë edhe përkrahja për biznese te dy vendeve tona. Gjatë nënshkrimit të marrëveshjes të enjten, pjes&...

Lexo të plotë