Questo sito utilizza cookie tecnici, analytics e di terze parti.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Preferenze cookies

Nga Ambasada

Inserisci i parametri di ricerca
Reset
8 April 2024
Trenitalia – Agevolazioni per iscritti AIRE

Trenitalia riserva dei vantaggi per gli italiani residenti all’estero iscritti all’AIRE che viaggeranno in Italia fino al 31 dicembre 2024.  Sconti fino all’80% con l’offerta Speciale Eventi su Frecciarossa, Frecciargento e Frecciabianca Riduzione del 40% per l’acquisto di biglietti Alta Velocità per i gruppi di almeno 10 persone che viaggiano insieme Possibilità di acquistare il […]

Leggi di più
2 April 2024
Pinoku: dizajnerë e grafikë italianë rimodelojnë kukullën prej druri më të famshme në botë. Ekspozita në “Prishtina Mall”

Me rastin e 140-vjetorit të botimit të parë të librit të Carlo Collodi “Aventurat e Pinokut – historia e një kukulle prej druri”, teksti italian më i përkthyer në botë, vjen në Kosovë ekspozita “Pinoku shumë i dashur: dizajnerë dhe grafikë italianë rimodelojnë kukullën prej druri më të famshme në botë”. Ekspozita hapet në “Prishtina […]

Leggi di più
30 March 2024
Il Ministro Crosetto in Kosovo. Incontro con omologo Maqedonci e Comandante KFOR Ulutaş

Il Ministro della Difesa Guido Crosetto è stato a Pristina per trascorrere il Venerdì Santo con i militari italiani. In Kosovo, ha anche incontrato il suo omologo Ejup Maqedonci presso il Ministero della Difesa. Nel corso dell’incontro bilaterale il Ministro Crosetto ha affermato che “oltre 20 anni di impegno italiano nella missione NATO KFOR per […]

Leggi di più
20 March 2024
Dita e Dizajnit Italian në Kosovë: tryezë e rrumbullakët me studentë dhe profesionistë

Me rastin e Ditës Italiane të Dizajnit 2024 (IDD), Ambasada e Italisë në Kosovë, Zyra ICE në Tiranë (ITA/ICE) dhe Kolegji UBT do të organizojnë një tryezë të rrumbullakët me studentët e Arkitekturës dhe Dizajnit, si dhe me një përfaqësim të profesionistëve në këtë sektor. Luisa Collina, arkitekte dhe profesoreshë e  rregullt e Dizajnit në Politeknikun […]

Leggi di più
14 March 2024
Deklaratë e Quint-it dhe BE-së për zbatimin e vendimit për regjistrimin e tokës së Manastirit të Deçanit

Shefat e misioneve të Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian mirëpresin dhe përgëzojnë qeverinë e Kosovës për veprimin për të zbatuar vendimin e Gjykata Kushtetuese të vitit 2016, që konfirmon pronësinë e Manastirit të Deçanit të disa hektarëve tokë. Udhëzimi i Agjencisë Kadastrale të Kosovës për të […]

Leggi di più
8 March 2024
Njoftim publik për ofertën e sponsorizimeve me rastin e festimeve për Ditën e Republikës Italiane 2024

Ambasada e Italisë në Prishtinë, me këtë njoftim publik dhe dokumentet e mëposhtme në bashkëngjitje, kërkon sponsorizime për realizimin e aktiviteteve në lidhje me festimet e Ditës së Republikës 2024. Subjektet e interesuara duhet ta dërgojnë ofertën e tyre deri më 6 maj 2024, sipas mënyrave të  paraqitura në dokumentet e publikuara më poshtë. Njoftim […]

Leggi di più
6 March 2024
Youth4Climate: Call For Solutions. Propozimet deri më 26 maj 2024

Të rinjtë po njihen gjithnjë e më shumë si aktorë thelbësorë në ndërhyrjet për përmirësimin e klimës dhe, në fakt, e gjejnë veten në rolet e negociatorëve, novatorëve, shpikësve, sipërmarrësve dhe agjentëve të ndryshimit. Megjithatë, ata përballen me një mungesë të konsiderueshme të burimeve teknike, financiare dhe politike, si dhe mbështetje të nevojshme për të […]

Leggi di più
5 March 2024
KFOR: Përfundon misioni i parashutistëve “Folgore”

Me një ceremoni të mbajtur në Pejë, njësia italiane e Batalionit Rezervë Operacional të misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO, përfundoi qëndrimin katërmujor në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur KFOR-i përmes një komunikate për media. Njësia përbëhej nga regjimenti i 186-të i parashutistëve “Folgore” (Rrufeja) dhe personeli shtesë nga ushtria italiane dhe […]

Leggi di più
17 February 2024
Urimi i Presidenti Mattarella për Festën Kombëtare të Kosovës: “Italia përkrah Prishtinës në konsolidimin e institucioneve demokratike dhe sigurisë”

Presidenti i Republikës Sergio Mattarella, me rastin e gjashtëmbëdhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, i ka dërguar një letër urimi homologes së tij, Vjosa Osmani Sadriu. Sfidat gjeopolitike me të cilat po përballet kontinenti ynë në këtë moment historik, kërkojnë një shtysë të përtërirë për projektin evropian, i cili nuk mund të injorojë integrimin e […]

Leggi di più
15 February 2024
Italia forcon bashkëpunimin me doganat e Kosovës

Një delegacion i kryesuar nga drejtori i Zyrës për Marrëdhënie Ndërkombëtare i Agjencisë së Doganave dhe Monopoleve (ADM), Andrea Mazzella dhe nga nënkoloneli, eksperti i Guardia di Finanza për Shqipërinë, Kosovën dhe Malin e Zi, Giampiero Carrieri, takoi në Prishtinë drejtorin e Doganës së Kosovës, Agron Llugaliu. Në takim mori pjesë edhe Ambasadori italian në […]

Leggi di più