Questo sito utilizza cookie tecnici, analytics e di terze parti.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Preferenze cookies

Nga Ambasada

Inserisci i parametri di ricerca
Reset
10 August 2023
Pajtimi, gjithëpërfshirja dhe të drejtat e njeriut: “Bando Balcani” 2023 online, aplikimet deri më 30 shtator

Ministria italiane e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar (Drejtoria e Përgjithshme për Evropë dhe Politika të Tregtisë Ndërkombëtare-DGUE) ka publikuar një thirrje (Bando Balcani) për realizimin e projekteve që synojnë lejimin e pjesëmarrjes italiane në nismat ndërkombëtare të paqes dhe sigurisë dhe për zbatimin e nismave humanitare dhe mbrojtjes së të drejtave të njeriut. […]

Leggi di più
29 July 2023
Deklaratë e QUINT-it dhe BE-së në Kosovë për vendimin e 28 korrikut të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, si dhe Bashkimi Evropian në Kosovë shprehin shqetësimin e tyre të thellë për vendimin e sotëm të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë që konfirmon pezullimin e licencës së biznesit të Klan Kosovës.  Jemi veçanërisht të shqetësuar se heqja e licencës së biznesit […]

Leggi di più
10 July 2023
Tajani në Forumin e Dubrovnikut: “Ballkanit prioritet për Italinë. Të ulen tensionet në Kosovë”

Ballkani Perëndimor është prioritet për qeverinë italiane, “sepse është Evropë”. Kështu deklaroi Zëvendës Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, Antonio Tajani në Forumin e Dubrovnikut 2023 të mbajtur më 7 dhe 8 korrik në Kroaci. Tajani kujtoi se Italia do të jetë nikoqire e një takim trepalësh, më 10 korrik në […]

Leggi di più
9 July 2023
De Riu në RTK: “Masat e BE-së të kthyeshme, të menduara për të inkurajuar deeskalimin. Kthim i menjëhershëm në Dialog”

Masat e vendosura nga BE-ja janë të kthyeshme dhe të menduara për të inkurajuar të dyja qeveritë, të Beogradit dhe të Prishtinës, për të zbatuar atë që është rënë dakord për normalizimin e marrëdhënieve. Kështu ka deklaruar Ambasadori i Italisë në Prishtinë, Antonello De Riu, lidhur me masat që Brukseli ka marrë për të zbatuar […]

Leggi di più
21 June 2023
NaturKosovo: Hapet thirrja për bizneset e vogla në sektorin e turizmit, aplikimet deri më 31 korrik 2023

Organizata “Volontari nel Mondo RTM” në kuadër të projektit NaturKosovo, i financuar nga Agjencia Italiane për Bashkëpunim dhe Zhvillim, hap zyrtarisht thirrjen për: “Mini-grante për Ofruesit e Mikro Shërbimeve në Sektorin e Turizmit për zhvillimin e qëndrueshëm të shtrirjes Kosovare të Via Dinarica”. Për më shumë informata, ju lutemi referojuni faqes zyrtare: https://www.rtm.ong/nkef/  Grantet u drejtohen […]

Leggi di più
15 June 2023
Projekti NaturKosovo: fillojnë punimet e mirëmbajtjes së Rrugës Dinarike në Kosovë

Fillojnë punimet e mirëmbajtjes së Rrugës Dinarike në Kosovë, rrjeti i shtigjeve të ecjes që lidh fshatra dhe komunitete malore në Ballkanin Perëndimor. Të pajisur me tabela, pozicionuese të gurëve dhe shenja të kuqe – të bardha, ekspertët e Klubit Alpin Italian (CAI) dhe të shoqatave alpinistike të komuinave të Pejës, Decanit dhe Junikut – […]

Leggi di più
4 June 2023
Më 2 qershor, Amb. De Riu: solidaritet me ushtarët e plagosur dhe thirrje për de-eskalim

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Antonello De Riu, duke folur në pritjen e organizuar dje në mbrëmje në Prishtinë për Festën e Republikës së 2 qershorit, theksoi se si festa përkon me tensionet e fundit në veri të Kosovës, të cilat kanë çuar në plagosjen e ushtarëve të shumtë të KFOR-it, forcës së NATO-s në […]

Leggi di più
28 May 2023
Deklaratë e përbashkët për dhunën në veri të Kosovës nga Franca, Italia, Gjermania, Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA

Ne dënojmë vendimin e Kosovës për të detyruar hyrjen në ndërtesat komunale në veri të Kosovës, pavarësisht thirrjes tonë për përmbajtje. Ne u bëjmë thirrje autoriteteve të Kosovës që të tërhiqen menjëherë dhe të de-përshkallëzojnë tensionet, duke siguruar koordinim të ngushtë me EULEX-in dhe KFOR-in. Dënojmë sulmet ndaj EULEX-it në Zveçan. Shprehim shqetësimin për vendimin e […]

Leggi di più
28 May 2023
Deklaratë nga Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, SHBA-së dhe BE-së në Kosovë

Ne e përsërisim deklaratën tonë të 26 majit që dënon vendimin e Kosovës për të hyrë me forcë në ndërtesat komunale në veri të Kosovës, pavarësisht thirrjeve tona të vazhdueshme për përmbajtje. Në këtë kontekst, Quint-i dhe BE-ja presin që autoritetet e Qeverisë së Kosovës të mos ndërmarrin asnjë masë të re për hyrje me […]

Leggi di più
19 May 2023
Deklaratë me rastin e 7 vjetorit të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Manastirin e Deçanit

Shefat e misioneve të Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian përsërisin thirrjen për Qeverinë e Kosovës që të zbatojë plotësisht dhe me urgjencë regjistrimin e ligjshëm të tokës së Manastirit të Deçanit. Në maj të vitit 2016, Gjykata Kushtetuese e Kosovës konfirmoi pronësinë e Manastirit të Deçanit […]

Leggi di più