Questo sito utilizza cookies tecnici (necessari) e analitici.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Nga Ambasada

Futni parametrat e kërkimit tuaj
Reset
10 June 2024
Bashkëpunimi kulturor dhe akademik: kontribute për misione studimore dhe kërkimore në 2024

Ministria Italiane e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar (MAECI), përmes Drejtorisë së Përgjithshme për Diplomacinë Publike dhe Kulturore (DGDP) dhe Njësisë së saj për koordinimin e Instituteve italiane të kulturës, mbështet dhe nxit kryerjen e misioneve jashtë vendit dhe në Itali, nga ana e studiuesve, pedagogëve, ekspertëve, personaliteteve dhe operatorëve kulturorë italianë dhe të […]

Lexo më shumë
10 June 2024
“Fare Cinema”: filmat rekord mbërrijnë në Kosovë (18 -20 qershor)

Kthehet në Kosovë “Fare Cinema”, përmbledhja e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë që promovon kinemanë dhe industrinë e filmit italian në botë. Takimi fillon prej datës 18 deri më 20 qershor në kinemanë “Kino Armata” Prishtinë dhe më 19 qershor në shkollën “Nena Kabrini” në Prizren. Shfaqja është planifikuar të […]

Lexo më shumë
6 June 2024
Deklaratë e Kuintit, BE-së dhe OSBE-së për vendimin e marrë nga Qeveria e Kosovës më 30 maj lidhur me shpronësimin e mbi 100 parcelave të tokës në komunat me shumicë serbe

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, së bashku me Zyrën e BE-së në Kosovë dhe Misionin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në Kosovë, shprehin keqardhje për vendimin e marrë nga Qeveria e Kosovës më 30 maj që të finalizojë shpronësimin e mbi 100 parcelave të tokës […]

Lexo më shumë
5 June 2024
Festa e Republikës në Prishtinë, Amb. De Riu: “Mbështetje e plotë e Italisë për procesin e integrimit euroatlantik të Kosovës”

Mbështetjen e plotë të Italisë për procesin e integrimit euroatlantik të Kosovës e theksoi ambasadori në Prishtinë Antonello De Riu, i cili shpresoi për përparim në dialogun e lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve të Kosovës me Serbinë. “Arritja e paqes dhe pajtimit të qëndrueshëm është një proces kompleks dhe dialogu i lehtësuar nga […]

Lexo më shumë
17 May 2024
Joint Statement on the International Day Against Homophobia, Biphobia and Transphobia

Joint statement* – IDAHOT 17 May 2024 No One Left Behind: Equality, Freedom and Justice for All On the occasion of the International Day against Homophobia, Transphobia and Biphobia, we acknowledge and promote the right of every human person to be proud of who they are, to define their own identity and to love the […]

Lexo më shumë
16 May 2024
“Paolo Rossi dhe legjendat e futbollit”. Ekspozita e markës italiane në Prishtina Mall

Pas suksesit publik të ekspozitave të para në Romë, Milano, Firence, Torino, Trento, Rimini, Bolonja, Beograd, Venecia, Cyrih, Tiranë dhe Shkup, ekspozita me titull “Paolo Rossi një djalë i artë dhe në Legjendat e Futbollit” mbërrin edhe në Prishtinë. Falë bashkëpunimit me Prishtina Mall dhe Ambasadën e Italisë në Kosovë, Institutin Italian të Kulturës në […]

Lexo më shumë
16 May 2024
Bursat studimi të ofruara nga Qeveria italiane për studentët e huaj dhe italianë që banojnë jashtë vendit

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar (MAECI) ofron bursa studimi për studentët e huaj dhe italianë me banim jashtë vendit (IRE) për Vitin Akademik 2024-2025, me qëllim nxitjen e bashkëpunimit në fushën kulturore, shkencore dhe teknologjike, projeksionin e sistemit ekonomik të Italisë në botë dhe përhapjen e njohurive të gjuhës dhe kulturës italiane […]

Lexo më shumë
14 May 2024
Deklarata e shteteve të Quint-it dhe BE-së për vendimin e qeverisë së Kosovës të datës 13 maj për të mos ia lejuar hyrjen patriarkut të Kishës ortodokse serbe dhe klerikëve që e shoqëronin atë

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë janë të shqetësuara me vendimin e qeverisë së Kosovës për të mos lejuar patriarkun Porfirije të Kishës ortodokse serbe dhe peshkopët që e shoqëronin atë për të hyrë në Kosovë për të marrë pjesë në […]

Lexo më shumë
10 May 2024
Fabrizio Bosso kuartet, mysafirë më 18 maj 2024 në “Chopin Piano Fest” në Prishtinë. Koncert – homazh për Stevie Wonder

Trumpetisti  Fabrizio Bosso, një ndër muzikantët më të mëdhenj të xhazit në Itali, i bën homazh gjeniut muzikor Stevie Wonder në projektin e ri “We Wonder”. Këtë e bën në kuadër të edicionit të 14-të të Chopin Piano Fest, i cili mbahet në kryeqytetin kosovar që nga viti 2010. Koncerti mbahet më 18 maj në […]

Lexo më shumë
11 April 2024
Deklaratë e QUINT-it dhe e BE-së për votën për tërheqjen e kryetarëve të komunave të 21 prillit 2024

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara dhe Zyra e BE-së në Kosovë pranojnë se, në përputhje me kërkesat e saj ligjore, Kosova do të mbajë votat për tërheqjen e kryetarëve më 21 prill në katër komunat në veri të Kosovës. Ky votë kërkohet si rezultat i përpjekjeve të suksesshme […]

Lexo më shumë