Questo sito utilizza cookie tecnici, analytics e di terze parti.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Preferenze cookies

Nga Ambasada

Inserisci i parametri di ricerca
Reset
22 November 2017
Festimi i 4 Nëntorit, Ditës së Bashkimit Kombëtar dhe Forcave të Armatosura

Në bazën “Film City” në Prishtinë, pranë Italian National Support Element (ITA-NSE), me një ceremoni të ngritjes së flamurit, në prani të ushtarëve të kontingjentit italian në misionin NATO-KFOR, u përkujtua 4 nëntori, Dita e Bashkimit Kombëtar dhe Forcave të Armatosura. Komandanti i KFOR-it Gjen. D. Giovanni Fungo dhe Ambasadori Piero Cristoforo Sardi, në fjalën […]

Leggi di più
18 October 2017
Ekspozita – Udhëtime në Itali. Kinemaja italiane e viteve 1943-2016

Ambasada Italiane në Prishtinë në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar të Kosovës hapi edicionin e XVII-të të Javës së gjuhës italiane në Botë me ekspozitën e fotografisë “Udhëtime në Itali. Set i kinemasë italiane 1943 – 2016”. 18 tetor 18:00 në Teatrin Kombëtar

Leggi di più
12 October 2017
Kinemaja italiane, italishtja në kinema

KALENDARI “KINEMAJA ITALIANE, ITALISHTJA NË KINEMA” XVII JAVA E GJUHËS ITALIANE NË BOTË – EDICIONI XVII-Të   E merkurë, 18 tetor 2017 18.00 Hapja e ekspozitës fotografike ” “Udhëtime në Itali. Set i kinemasë italiane 1943 – 2016”, me pjesmarrjen e kuratorit Antonio Maraldi (Teatri Kombëtar) Në bashkëpunim me Teatrin Kombëtar të Kosovës   E […]

Leggi di più
13 July 2017
Resultati i zgjedhjeve per bursa studimi (a.a. 2017/2018)

KOMUNIKATE INFORMUESE: Resultati i zgjedhjeve per bursa studimi te ofruara nga Qeveria italiane (a.a. 2017/2018) Duke iu referuar perzgjedhjes per bursa studimi te ofruara nga Qeveria Italiane per studentet kosovare, me poshte i paraqesim fituesit dhe ata rezerve: Kanditatet fitues 1. Krenare BRUQI 2. Blerta BEGISHOLLI 3. ErzëDINARAMA Kandidatet rezerve 1. Rita PANDURI 2. Martina […]

Leggi di più
30 June 2017
Tryezë e rrumbullakët “Prezantimi i Forumit të Biznesit Të Triestes, 12 korrik 2017”

Ambasada e Italisë në Prishtinë, në bashkëpunim me Zyrën ICE të Tiranës ka organizuar një Tryezë të rrumbullakët me temën”PREZANTIMI I FORUMIT TË BIZNESIT TË TRIESTES, 12 KORRIK 2017″. Në këtë Tryezë morën pjesë Ambasadori i Italisë në Prishtinë, Piero Sardi, Drejtorja e Agjencisë ICE në Tiranë më Zyrë përfaësuese ne Kosovë, Elisa Scelsa, Drejtori […]

Leggi di più
9 June 2017
Komunikatë

Ambasada italiane lëshon këtë komunikatë.

Leggi di più
13 March 2017
Procesi i Ballkanit Perëndimor – Takim me Komisionin për Integrime Evropiane të Kuvendit të Republikës së Kosovës

Në pritje të Samitit të Procesit të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet në Trieste, më 12 korrik 2017 nën Presidencën italiane, Komisioni për Integrime Evropiane i Kuvendit të Republikës së Kosovës ka ftuar ambasadorët e katër vendeve që kanë kryesuar deri më tani, sipas rendit, nismën – Gjermannë, Austrinë, Francën dhe Italinë – për […]

Leggi di più
3 March 2017
Ambasadori Sardi merr pjesë në mbledhjen e parë të grupit parlamentar të Miqësisë me Italinë

Ambasadori Sardi, sot ka marrë pjesë në mbledhjen e parë të grupit parlamentar të Miqësisë me Italinë, të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Në këtë takim, Kryetari grupit, z. Armend Zemaj, theksoi marrëdhëniet shkëlqyera mes dy vendeve, si dhe rëndësinë e diplomacisë parlamentare në këtë kontekst, duke pasë parasysh faktin se Italia dhe Kosova janë […]

Leggi di più
13 February 2017
FORUMI EKONOMIK ITALI – KOSOVË, ROMË, 31 JANAR 2017

Më 31 janar 2016, në Romë u mbajt Forumi Ekonomik ndërmjet Italisë dhe Kosovës, organizuar nga ICE – Agjencia Italiane e Tregtisë dhe Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA) e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrië e Republikës së Kosovës. Nga pala italiane morën pjesë, ndër të tjerë, Zv/Ministri i Tregtisë së […]

Leggi di più
10 February 2017
Takimi i Ambasadorit Sardi me Kryetarin e Grupit parlamentar të miqësisë Kosovë – Itali

Ambasadori Sardi takoi Kryetarin i Grupit parlamentar të miqësisë Kosovë – Itali të Kuvendit të Republikës së Kosovës, z. Armend Zemaj. Z. Zemaj njoftoi Ambasadorin mbi themelimin e grupit parlamentar të miqësisë Kosovë-Itali, i cili i ka për qëllim intensifikimin e marrëdhënieve ndërparlamentare në nivel dypalësh me Italinë, duke uruar njëherit ndërtimin e marrëdhënie të […]

Leggi di più