Questo sito utilizza cookie tecnici, analytics e di terze parti.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Preferenze cookies

Nga Ambasada

Inserisci i parametri di ricerca
Reset
12 November 2018
Java e gjuhës italiane në botë – edicioni XVIII – Ekspozita fotografike “Dhjetë fjalë”

Edicioni i XVIII i Javës së gjuhës italiane në botë është çelur në Prishtinë me hapjen e ekspozitës fotografike “Dhjetë fjalë – Dizajni i fjalës. Fjala e dizajnit”. Ekspozita u organizua nga Ambasada e Italisë në Prishtina në bashkëpunim me Institutin italian të Kulturës në Tiranë dhe Bibliotekës Kombëtare të Kosovës. Ekspozita e organizuar bashkërisht […]

Leggi di più
8 November 2018
Përkujtimi i aksidentit ajror, 12 nëntor 1999

Më 7 nëntor 2018, me nismën e pjestarëve të Policisë së Shtetit në në kuadër të misionit të EULEX-it, janë përkujtuar viktimat e avionit 3275, që më 12 nëntor 1999 ishin përplasur në afërsi të fshatit Slakovce, 7 milje nga Mitrovica, pa asnjë të mbijetuar. Pllaka përkujtimore e vendosur në vendin e ngjarjes në kujtim […]

Leggi di più
19 October 2018
Përfundimi i seminarit të trajnimit për luftën kundër korrupsionit

Ka përfunduar sot në Ambasadën e Italisë në Prishtinë seminari treditor i programit të avancuar për trajnimin e më shumë se 40 zyrtarë të Policisë së Kosovës, Inspektoratit Policor, Angjencisë Anti-Korrupsion dhe Gjyqësorit të Kosovës, i organizuar bashkërisht nga Ambasada e Italisë në Prishtinë dhe Misioni i OSBE-së në Kosovë, në kaudër të aktiviteteve të […]

Leggi di più
4 July 2018
Konferencë për lansimin e doracakut për mësimdhënës mbi parandalimin i ekstremizmit të dhunshëm

Në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të Republikës së Kosovës, me Ministrinë e Brendshme të Republikës së Kosovës dhe me Zyrën e UNDP-së në Prishtinë, pranë sallës multifunksionale të Ambasadës së Italisë në Prishtinë u zhvillua Konferenca e lansimit të doracakut për mësimdhënës “Parandalimi i Ekstremizmit të Dhunshëm” Qëllimi i doracakut, i […]

Leggi di più
30 May 2018
Ekspozita “Dialog mes artistësh nga Italia në Kosovë”, në kuadër të Javës Evropiane për Zhvillim të Qëndrueshëm në Prishtinë

Me 28 maj 2018, në restorantin “Dicka zihet Po në Prishtinë, u hap ekspozita “Objektivat e zhvillimit të Qëndrueshëm të Agjendës 2030 – Dialog mes artistësh nga Italia në Kosovë”, nën kujdesin e Qendrës Friulane të Arteve Palstike të Udines dhe me bashkëpunimin e kompanisë Gacaferri dhe Sheshi 21. Ekspozita, e hapur në edicionin e […]

Leggi di più
28 May 2018
Koncert për 150° vjetorin e vdekjes së Gioacchino Rossini-t, 04 qërshor

Me rastin e kremtimeve për 150 vjetorin e vdekjes së Gioacchino Rossini-t dhe të Vitit Rossinian, Ambasada e Italisë në Prishtinë, në bashkëpunim më Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Filharmoninë e Kosovës organizon koncertin Rossinian, më 04 qershor, në orën 19:00, në Amfiteatrin e Ri të Universitetit të Prishtinës. Kuinteti i Orkestrës Simfonike G. […]

Leggi di più
22 March 2018
Deklaratë nga Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë/Përfaqësuesja e Posaçme e BE-së dhe Shefat e Misioneve të BE-së në Kosovë për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi

“Ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi nga ana e Kuvendit të Kosovës paraqet një arritje të rëndësishme për Kosovën dhe popullin e saj. Ratifikimi është shembull konkret i përkushtimit të Kosovës ndaj marrëdhënieve të mira fqinjësore. Gjithashtu, kjo nënkupton se u përmbush një nga dy kriteret e mbetura për liberalizimin e vizave […]

Leggi di più
22 March 2018
MAECI grants for foreign and Italian students residing abroad – Academic Year 2018/2019

NOTICE FOR THE ASSIGNMENT OF GRANTS OFFERED BY THE ITALIAN GOVERNMENT TO FOREIGN STUDENTS AND ITALIAN CITIZENS STUDENTS RESIDING ABROAD (IRE) FOR THE ACADEMIC YEAR 2018/2019 DEADLINE 30th APRIL 2018 The Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation has started the procedures for the awarding of grants in favor of foreign citizens not residing in […]

Leggi di più
28 February 2018
NJOFTIM: PRENOTO ONLINE

NJOFTIM: PRENOTO ONLINE Për shkak të punimeve të mirëmbajtjes, sot, Sistemi Prenoto Online mund të ketë vonesa ose ndërprerje të funksionimit.

Leggi di più
8 February 2018
Deklaratë e përbashkët e Ambasadës së Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara

Mirëpresim deklaratat e fundit të udhëheqësve politik Kosovarë ku zotohen se heqin dorë nga përpjekjet për të shfuqizuar Dhomat e Specializuara. Presim nga udhëheqësit e Kosovës të mbajnë fjalën e tyre kurse nga institucionet e Kosovës presim që ta nderojnë këtë gadishmëri. Vetëm duke mbështetur sundimin e ligjit dhe duke siguruar drejtësi për të gjitha […]

Leggi di più