Questo sito utilizza cookie tecnici, analytics e di terze parti.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Preferenze cookies

Antonioni dhe tetralogjia e mos komunikimit: filma autor në “Kino Armata” (25-28 prill)

Ambasada e Italisë në Kosovë dhe Kino Armata në Prishtinë organizojnë nga data 25 deri më 28 prill 2022 një retrospektivë për regjisorin Michelangelo Antonioni, një nga mjeshtrit më të njohur të kinematografisë italiane të shekullit XX. Përmbledhja fokusohet në të ashtuquajturën “tetralogji e e mos komunikimit”, e përbërë – ndër të tjera – nga filmat “Aventura” (1960), “Nata” (1961), “Shkretëtira e kuqe” (1964) dhe “Britma”. ”(1957), të gjithë të interpretuar ose dubluar nga Monica Vitti, aktore dhe muza e filamve të Antonionit, e cila së fundmi u nda nga jeta. Shfaqja e filamve, në gjuhë origjinale me titra në anglisht dhe shqip, fillon në orën 20.30 në Kino Armata dhe hyrja është pa pagesë.

Homazhi për mjeshtrin italian fillon, më 25 prill me kapitullin e parë të tetralogjisë, “Aventura”, fitues i Çmimit Special të Jurisë në Festivalin e Filmit në Kanë. Vepra, e frymëzuar nga një ngjarje e vërtetë, historia e një vajze që zhduket në mënyrë misterioze në ishujt Eoliane, fokusohet në ngjarjet e një grupi borgjezësh nga Roma: Anna, një vajzë e pasur dhe e llastuar; Sandro, një arkitekt i ri; Claudia, shoqja e Anës. Të tre protagonistët marrin pjesë në një udhëtim në Ishujt Eolian, të ftuar në jahtin e një ndërtuesi të pasur. Gjatë lundrimit, grupi i udhëtarëve zbarkon në një shkëmb të vogël, ku zhvillohet një diskutim i zjarrtë mes Anës dhe Sandros, të dashurit të saj. Me ardhjen e një stuhie, udhëtarët tjerë nxitojnë të kthehen në jaht për t’u larguar dhe për të shmangur stuhinë, por shpejt e kuptojnë se Anna është zhdukur. Claudia dhe Sandro, të mbetur në shkëmb për ta kërkuar, zbulojnë se kanë një ndjenjë të re që i bashkon.

Retrospektiva vijon më 26 prill me shfaqjen e filmit “Nata”, film i cili fitoi Ariun e Artë në Festivalin e Filmit në Berlin. Protagonistët e filmit, shkrimtari Giovanni Pontano dhe bashkëshortja e tij Lidia, pas disa vitesh martesë kuptojnë se dashuria që i bashkoi është shuar në thinjat e monotonisë dhe mungesës gjithnjë e në rritje të mos komunikimit. Gjatë festës së një industrialisti, i cili do të donte t’i ofronte Giovannit një punë të rëndësishme, Lidia vëren të shoqin që flitron dhe më pas puth Valentinën, vajzën e mikpritësit dhe zbulon se nuk ndjen asnjë xhelozi.

Filmi i tretë i propozuar, më 27 prill, është “Shkretëtira e Kuqe”, fitues i Luanit të Artë në Festivalin e Filmit në Venecia. Protagonistja, Giuliana, gruaja e një industrialisti të pasur, jeton në një gjendje pakënaqësie dhe pamjaftueshmërie ndaj mjedisit që e rrethon, gjë që e shtyn të tentojë vetëvrasjen. Kolegu i burrit të saj, Corrado Zeller, i tërhequr nga Giuliana, përpiqet ta ndihmojë atë të dalë nga vetmia që e mundon. Sëmundja e dukshme e djalit të Giulianës, Valerios, e cila rezulton të jetë një përpjekje e fëmijës për të tërhequr vëmendjen, e çon protagonisten në një gjendje dëshpërimi. Më pas Giuliana shkon te Corrado, me të cilin tashmë ka nisur një lidhje dhe që po largohet për në Patagonia.

Retrospektiva përmbyllet, më 28 prill me “Britma”. Filmi përbën kalimin, në rrugëtimin e regjisorit italian, nga një periudhë eksperimentale e lidhur ende me format neorealiste në një periudhë pjekurie të plotë, në të cilën historia dhe personazhet marrin karaktera të reja, më të përkushtuar ndaj shpirtit të shqetësuar të njeriut bashkëkohor. Në qendër të filmit është figura e Aldos, i braktisur nga e dashura dhe i detyruar të endet me Rozinën e vogël, vajzën e gruas.