Questo sito utilizza cookies tecnici (necessari) e analitici.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Biseda telefonike e Ministrit të Jashtëm Tajani me Kryeministrin kosovar Kurti dhe Presidentin serb Vuçiq

Zëvendës Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, Antonio Tajani, ka zhvilluar sot në mëngjes biseda telefonike me Presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq dhe me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

“Italia ndjek me shqetësim të madh zhvillimet e fundit në veri të Kosovës dhe dënon ashpër sulmin e armatosur kundër policisë kosovare të kryer natën ndërmjet së shtunës dhe të dielës, i cili i kushtoi jetën një polici”, theksoi Tajani, duke shtuar se “në marrëveshje me Ministrin e Mbrojtjes Guido Crosetto, ne jemi të gatshëm të vlerësojmë propozimet për të forcuar mekanizmin e KFOR-it. Do të bëjmë gjithçka për të mbështetur praninë edhe në kufij, për të shmangur përplasje të reja”.

Në një bisedë telefonike me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, Zëvendës Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, Antonio Tajani, në emër të Qeverisë, Antonio Tajani shprehu ngushëllimet e tij më të thella në emër të Qeverisë për familjen e viktimës dhe për institucionet kosovare me shpresën për shërim të shpejtë për zyrtarët policorë të lënduar.

Zëvendës Kryeministri ritheksoi se “Italia mbetet e përkushtuar në vijën e parë për stabilitetin e Ballkanit dhe për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”.

Tajani u kërkoi dy palëve që të zbatojnë plotësisht dhe menjëherë atë që u kërkua nga vendet anëtare të BE-së më 19 shtator, me një deklaratë të lëshuar nga Përfaqësuesi i Lartë Borrell. “Kontrolli i kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është angazhim i Italisë. Italia do paqe”, ka përsëritur Tajani.