Questo sito utilizza cookies tecnici (necessari) e analitici.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Festa e Republikës në Prishtinë, Amb. De Riu: “Mbështetje e plotë e Italisë për procesin e integrimit euroatlantik të Kosovës”

sf

Mbështetjen e plotë të Italisë për procesin e integrimit euroatlantik të Kosovës e theksoi ambasadori në Prishtinë Antonello De Riu, i cili shpresoi për përparim në dialogun e lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve të Kosovës me Serbinë. “Arritja e paqes dhe pajtimit të qëndrueshëm është një proces kompleks dhe dialogu i lehtësuar nga BE-ja mbetet thelbësor për të arritur një marrëveshje jetike për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, tha shefi i Përfaqësimit duke folur mbrëmë në Prishtinë në një ngjarje festive për Ditën e Republikës.

“Italia do të vazhdojë të mbështesë Kosovën në këtë fazë vendimtare, duke mbështetur integrimin e saj në strukturat euroatlantike dhe mekanizmat e tjerë ndërkombëtarë”, tha De Riu, duke vënë në dukje rolin parësor të Italisë në KFOR-in, misionin e NATO-s në Kosovë, prej të cilit vendi ynë ka pasur deri më tani 13 nga 28 komandantët. “Kontingjenti italian aktualisht numëron 815 ushtarë, më i madhi brenda KFOR-it, i cili ishte rritur në 1500 gjatë vendosjes së batalionit të reagimit të NATO-s në mes të nëntorit të kaluar dhe marsit”, vuri në dukje ambasadori i cili iu referua rreziqeve të shtuara ndërkombëtare, të lidhura në veçanti me ndërhyrjen ushtarake ruse në Ukrainë.

De Riu gjithashtu nënvizoi rëndësinë e marrëdhënieve ekonomike bilaterale, me shkëmbimin tregtar që e rendit Italinë si partnerin e dytë të Kosovës midis vendeve të BE-së dhe të gjashtin në përgjithësi. Interesi, tha ai, është të intensifikojë më tej bashkëpunimin ekonomik, së bashku me atë në fushën kulturore dhe arsimore, me nisma që synojnë të përhapin gjithnjë e më shumë studimin dhe interesin për gjuhën italiane.

Duke iu referuar veçanërisht dialogut me Beogradin të lehtësuar nga BE-ja, Ambasadori theksoi se, duke u nisur nga marrëveshjet e Ohrit dhe Brukselit të vitit të kaluar, Serbia është thirrur që të zbatojë pjesën e saj dhe t’i dorëzojë drejtësisë përgjegjësit e sulmit terrorist në Banjskë, ndërsa Kosovës i kërkohet, ndër të tjera, të vazhdojë pa vonesë krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i pranishëm në ceremoni, falënderoi Italinë për kontributin e saj në ndërtimin e shtetit të Kosovës dhe për mbështetjen e saj për integrimin evropian të Prishtinës. “Shpreh mirënjohjen time ndaj Italisë për mbështetjen e saj për pavarësinë dhe njohjen ndërkombëtare të Kosovës,” tha Kurti, duke theksuar intensitetin e marrëdhënieve diplomatike, ekonomike dhe kulturore midis dy vendeve. Kryeministri dhe ambasadori përmendën veçanërisht nënshkrimin e ardhshëm të një marrëveshjeje mes Italisë dhe Kosovës për njohjen reciproke të patentave të shoferëve.

Në ngjarjen, e cila u mbajt në një hotel në Prishtinë me mbi 400 të ftuar, u prezantuan specialitete gastronomike italiane falë pjesëmarrjes së kuzhinierëve dhe studentëve të kuzhinës të Institutit I.P.S.E.O.A. “Tor Carbone – A. Narducci” nga Roma. Një interpretim special i himneve kombëtare italiane dhe kosovare u ofrua nga fanfara e regjimentit të parë të bersalierëve të Ushtrisë Italiane. Një mesazh urimi për Festën e Republikës u dërgua gjithashtu nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Gjatë ceremonisë, u dorëzua nderimi i Kalorësit të Urdhrit të Yllit të Italisë për Naim Gacaferin, Konsull Nderi i Italisë në Pejë që nga viti 2020, për angazhimin e tij në sektorin e mobilimit dhe për mbështetjen e ofruar, shpesh me burime personale, për shumë aktivitete bamirësie, si dhe për koordinimin e çmuar me komandën ushtarake RC-WEST të KFOR-it, të udhëhequr nga Italia, që operon në pjesën perëndimore të Kosovës.

(Agencia Ansa)