Questo sito utilizza cookie tecnici, analytics e di terze parti.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Preferenze cookies

Nga Ambasada

Inserisci i parametri di ricerca
Reset
19 May 2023
Paolo Fresu dhe muzika e integrimit: koncert në Kino Armata në Prishtinë, më 5 qershor

Muzikanti italian i xhazit Paolo Fresu bën homazh për kantautorin dhe multi-instrumentalistin e ndjerë britanik, David Bowie. Ai do të jetë në Prishtinë, më 5 qershor, në fazën e dytë të një turneu shumë të veçantë ballkanik të mbështetur nga Ministria e Jashme italiane si pjesë e programit të integruar promovues “Vivere all’Italiana”, nën shoqërinë […]

Leggi di più
13 May 2023
Cooperazione culturale e accademica: contributi per missioni di studio e ricerca svolte nel corso dell’anno 2023

Il Ministero degli Affari Esteri e della Cooperazione Internazionale sostiene e incentiva lo svolgimento di missioni all’estero e in Italia, da parte, rispettivamente, di ricercatori, docenti, esperti, personalità e operatori culturali italiani e stranieri. Obiettivo principale del finanziamento è favorire lo sviluppo di partenariati strategici, progetti culturali e scientifici fra istituzioni straniere e italiane nel […]

Leggi di più
10 May 2023
Borse di studio offerte dal Ministero degli Esteri italiano per l’anno accademico 2023-2024. La graduatoria finale

Il Ministero italiano degli Affari Esteri e della Cooperazione Internazionale (MAECI) offre borse di studio in favore di studenti stranieri e italiani residenti all’estero (IRE) per l’Anno Accademico 2023-2024, con l’obiettivo di favorire la cooperazione in campo culturale, scientifico e tecnologico, la proiezione del sistema economico dell’Italia nel mondo e la diffusione della conoscenza della […]

Leggi di più
9 May 2023
‘Università per Stranieri di Perugia’: bursa për qytetarët e Kosovës, aplikime deri më 23 maj 2023

‘Università per Stranieri di Perugia’, në bashkëpunim me Ambasadën Italiane në Prishtinë, ofron nga viti akademik 2023/2024 deri në 3 bursa afatgjata për qytetarët e Kosovës që dëshirojnë të regjistrohen dhe ndjekin ligjeratat në prani fizike, me synimin për të marrë një diplomë Bachelor ose Master. Ligjeratat mbahen në gjuhën italiane, ndaj kërkohet njohja e […]

Leggi di più
29 April 2023
Regjistrimet për vitin akademik 2023-2024: Qarkorja MUR dhe hapja e afateve të pararegjistrimit

Qarkorja MUR në lidhje me procedurat për hyrjen, qëndrimin, regjistrimin e studentëve ndërkombëtarë dhe njohjen përkatëse të titujve të sudimeve, për drejtimet e arsimit të lartë në vitin akademik 2023/2024, është publikuar më poshtë (dokumentet mund t’i gjeni edhe në portalin Universitaly – https://www.universitaly.it/). Qarkorja 2023/2024 (italisht) Qarkorja 2023/2024 (anglisht) – do të publikohet së […]

Leggi di più
4 April 2023
Programi “Aftësitë Digjitale për të Gjithë”: aplikime on-line deri më 24 prill 2023

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në bashkëpunim me Ministrinë e Pushtetit dhe Administratës Lokale dhe RIT Kosovë (A.U.K) me mbështetjen financiare të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italiane shpalli thirrjen për aplikime në kuadër të programit Aftësi digjitale për të gjithë (DS4A). RRETH DS4A Nisma e cila […]

Leggi di più
4 April 2023
Fjalimi i Ministrit të Jashtëm Tajani: “Angazhimi italian për integrimin e Ballkanit në BE” (Il Messaggero)

Ballkani nuk mund të presë më. Rinisja e aksionit italian në rajon, të cilin qeveria jonë e nisi me Konferencën e Triestes, më 24 janar, gjeti një fazë tjetër të rëndësishme në takimin ministror në Romë dje, të hënën, 3 prill. Së bashku me Ministrat e Jashtëm të Shqipërisë, Bosnjë-Hercegovinës, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë […]

Leggi di più
27 March 2023
Bonne, Plötner, Talò: «Koha për vendimmarrje: Mundësia evropiane për Serbinë dhe Kosovën »

Udhëheqësit tanë – Presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrja italiane Giorgia Meloni – na kanë ngarkuar me detyrën t’i ofrojmë mbështetjen tonë Përfaqësuesit të Lartë të BE-së Borrell dhe Emisarit të Posaçëm të BE-së Miroslav Lajčák për të çuar normalizimin e marrëdhënieve të Serbisë dhe Kosovës për një hap të madh […]

Leggi di più
24 March 2023
Deklarata e QUINT-it për zgjedhjet lokale të planifikuara për 23 prill 2023

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara pranojnë se, pas shtyrjes së zgjedhjeve lokale në dhjetor 2022, zgjedhjet për katër kryetarë të komunave dhe për dy asamble komunale do të mbahen më 23 prill 2023, në përputhje me kërkesat ligjore. Na vjen keq që Lista Serbe nuk e shfrytëzoi të […]

Leggi di più
14 March 2023
Hapësirë dhe qëndrueshmëri: në Prishtinë ekspozita “Looking Beyond”, 20 mars – 14 prill

Një vit pas rihapjes për publikun, Observatori Astronomik i Prishtinës në bashkëpunim me Ambasadën e Italisë në Kosovë organizon ekspozitën e pamjeve satelitore “Looking Beyond – Duke parë përtej”, promovuar nga Ministria e Punëve të Jashtme Italiane me kontributin e Agjencisë Italiane të Hapësirës (ASI) dhe të kompanive e-GEOS dhe Telespazio, aktive në fushën e […]

Leggi di più